Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 17:37
 
Turanlı; Siyaset Düşmanlık Değildir
Özel Haberi
Turanlı; Siyaset Düşmanlık Değildir

EKO GAP HABER/Röportaj:Ziya Bozkurt-Adıyaman’ın Kâhta İlçesinin SP’li Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, “Siyaset düşmanlık değildir. İnşallah meclis açıldığında Ankara’ya giderek Kâhta ile ilgili projelerimizi, düşüncelerimizi 5 vekilimiz ile paylaşacağız, desteklerini isteyeceğiz ”dedi.


Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, 5 aylık çalışma süresini, yapımı durdurulan Sahil Yolu Projesi ile yapımı tamamlanan ancak bir türlü faaliyete geçirilemeyen Şire Pazarının akıbeti ile ilgili EKO GAP HABER İmtiyaz Sahibi Ziya Bozkurt’a konuştu.


Kâhta’nın sorunlarının çözümünün partiler, siyasi fikir ve düşünceler üstü olduğunu söyleyen Başkan Turanlı, “Siyaset düşmanlık değildir. Ayrıştırmak, kutuplaştırmak kimseye bir şey kazandırmamıştır. Gelecek hizmet kimden gelirse gelsin, kim yapmış ise yapsın takdir edilmesi gerekir ”dedi.


Ayrıştırmanın, bölüştürmenin ve kutuplaştırmanın bugüne kadar kimseye bir şey kazandırmadığını, bundan sonra da kazandırmayacağını belirten Turanlı,”Bu memleketin çocukları olarak Sayın Valimizle, Sayın Kaymakamımızla, Sayın Vekillerimiz, bürokratlarımızla ve tüm halkımızla birlikte ilçemizi kalkındırmanın, insanlarımızın refah düzeylerinin artırmanın gayret ve çabası içerisinde olacağız ”dedi.

 


EKO GAP HABER İmtiyaz sahibi Ziya Bozkurt sordu, Turanlı cevapladı.


-Sayın Başkan Hac’dan yeni geldiniz. Öncelik Hac Farizanızı Cenabı Allah kabul etsin. Ayrıca bize bu yoğun mesainizde zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. İlk sorumuz bir önceki yönetim ile Kaymaklamalığın ortak projesi olarak yapımına başlanan ancak kamulaştırmalardan dolayı yapımı bir önceki yönetim döneminde duran Sahil Projesi hakkında olacak. Sahil Yolu Projesi ile ilgili düşünceniz nedir, yeni yönetim olarak projeye destek verecek misiniz? Yoksa bu proje tozlu raflara mı kaldırılacak?


-“Öncelikle açıklama fırsatı verdiğiniz size çok teşekkür ediyorum. Tayin olan Sayın Kaymakamımız Kâhta’mız için güzel bir şeyler düşünmüş. Buradan kendisine teşekkür ediyorum.Sahil Yolu Projesi  Kâhta’nın can damarı. Kâhta halkının nefes alacağı en önemli mesire alanlarından bir tanesi. Kaymakam beyle yapmış olduğumuz istişarede, Sahil Yolu Projesinin birkaç etap şeklinde hayata geçirilmesi yönündeydi. İlk etabı Kamulaştırılmaya ihtiyaç duyulmayan kamuya ait bölgelerden başlanılarak yapımına başlanılmasının daha uygun olacağını düşünmüştük. İnşallah yeni atanan Sayın Kaymakamımızla bu konuları konuşacağız. İfade ettiğim gibi ilçemize büyük değer katacak bu projenin aynı zamanda ilçemiz ve bilgemiz ekonomisine ciddi bir katkı sunacağına inanıyorum. Çünkü bizler bu projeyi 20009-2016 yönetim dönemimizde bu bölgeyi hazırlamış olduğumuz imar revizyonu ile yapmak istiyorduk. O gün nasip olmadı.Ama bu şekilde güzel bir imkan doğmuştur. Bu imkanı halkımız için en iyi şekilde değerlendirmek bizlere düşmektedir. Merkezin hükümetinde katkıları ile bu önemli projeyi hayata geçirmek için meclisin açılmasıyla konuyu milletvekillerimizle istişare ederek imkanlarımız dahilinde her türlü desteği vereceğiz."

 

-Sayın Başkan; aynı şekilde bir önceki yönetim ile Kaymakamlığın ortak projesi olarak yapılan Şire Pazarı bir türlü faaliyete girmedi. İşyerlerinin ihalesinin yapıldığı açıklanmıştı. Neden faaliyete girmiyor? Akıbeti ne olacak?

 

-“Şire Pazarı Kaymakamlığımızla bir önceki dönem Belediyemizin ortak hayata geçirdiği bir proje. Projenin içeriği Şire Pazarı olarak yapılmış. Buradaki iş yerleri Kaymakamlığın bilgisi dahilinde ihaleye çıkarıldı ve vatandaşlara ihale usulü ile verildi. Ancak şu ana kadar Şire Pazarında bir işleyiş yok. Şire Pazarının bu durumunu da inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde göreve başlayacak olan Sayın Kaymakamımızla istişare edeceğiz. Atıl durumunda bırakılması doğru değil. Burası Şire Pazarı olarak projelendirilmiş. Yasal olarak farklı bir alan üzerinden işlenebilirse Balıkçılık işi ile iştigal eden esnafımızın böyle bir yere ihtiyacı var.Atıl durumda kalacağına balıkçı esnaflarımız için değerlendirilebilir. Hem balıkçı esnafımız bir pazar ortamında ürünlerini satabilecek, hem de halkımız daha temiz daha hijyen bir ortamda alışverişini yapmış olacak.”

 


-Sayın Başkan; birkaç gün sonra okullar açılıyor. Trafik sıkıntısının içersinden çıkılmayacak bir hal aldığı ilçemizde okulların açılmasıyla birlikte köylerden gelecek ve ilçe merkezindeki okullara servis yapacak yüzlerce minibüs ilçe trafiğine girmesiyle ciddi bir sıkıntı yaşanacak. Yerel yönetim olarak bir önleminiz var mı? 

 

“Şehir ili ulaşım  sorunu Kâhta’mızın önemli sorunlarından bir tanesi. Okulların açılması ile birlikte gerçekten ilçe merkezimizde ciddi bir trafik sorunu ve yaşanacak. Seçim beyannamemizde 1 nolu Sağlık Ocağı yerinin tahsisi durumunda üstü meydan olacak şekilde çift katlı oto park yapılmasına yönelik projemizi halkımızla paylaşmıştık. Bu konuda talepte bulunduk. Talebimiz olumlu gelmesi durumunda hemen otopark ve meydan projemizi hayata geçireceğiz. 


Bugün 1 Nolu Sağlık Ocağı bahçesi atıl durumda. Buranın geçici olarak oto park olarak kullanılması için Kaymakamımızın başkanlığında toplanacak ilçe trafik komisyonuna sunacağız. 


Yine bizim iki adet alternatif Çevre Yolu Projemiz var. Her iki çevre yolumuzun yol güzergâhı etüt çalışmalarımız devam ediyor. 


Çevre yollarımız tamamlanıncaya kadar geçici olarak trafiği rahatlatmak adına Köylerden öğrenci getiren minibüslerin akşam dönüşlerine kadar öğrenci getirdikleri okulların dışına çıkarılmayarak okullarının bahçelerinde park yapmaları gerekir. 


Köy minibüsleri için köylü garajı kaçınılmaz olmuştur. 


Yine şehir içindeki çapraz oto park uygulamasının yasaklanması gerekiyor. Bunlar belki sorunu tamamen çözmeyecektir ancak ciddi bir rahatlama getirecektir.”

 

-Sayın Başkan; ilçede kaldırım işgali büyük bir sorun ve bu sorun artarak devam ediyor. Kaldırımları boşaltmayı düşünüyor musunuz?


Halkımızın bu konuda bizden ciddi bir beklentisi söz konusu. Halkımız bu sorunun biran önce çözülmesini istiyor. Kaldırım sorunu esnaf, vatandaş el birliği ile çözeceğimiz bir sorun. Bu konuda çevre il ve ilçelerimizin çalışmalarını takip ediyoruz. İlçemizde de inşallah esnaflarımızın desteğinde bu sorunu çözeceğiz.”

 

-Sayın başkanım son olarak 5 aylık çalışma sürenizi değerlendirir misiniz? Kâhta belediyesi olarak 5 ayda hangi hizmetleri yaptınız, bundan sonra hangi hizmetleri yapacaksınız?


-“Geçmiş dönemden kalan bir hizmet tecrübemiz var.31 seçiminde halkımızın karşısına çıkarken “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedik. Allah halkımızdan razı olsun bize güvendi, bize inandı ve tekrar bu görevi bizlere verdi. Halkımıza buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. 

 


“5 ayda ciddi çalışmalar yaptık”


Buradan geçmiş yönetim dönemini veya birilerini eleştirmek veya karalamak gibi bir düşüncem asla söz konusu değil. Her seçime doğru doğan siyasi boşluktan kaynaklı sorunlar birikebiliyor. Seçim sürecinde biriken sorulara ilaveten ağır kış şartlarından kaynaklı ciddi bir üstü yapı sorunları birikmişti. Malumunuz mazbatamızı 10 gecikmeli aldık.20 günlük bir tebrik kabulünün ardından ekibimizi oluşturarak bismillah deyip halkımıza hizmet etmek için kollarımızı sıvadık. Yapmış olduğumuz program ve planlama doğrultusunda. 5 ayda tüm çalışanlarımızla birlikte büyük bir performans ortak koyarak ilçemizin dört bir tarafında alt yapı ve üstü yapıda ciddi çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz."


“Bu yıl içerisinde 3 park ve bir sabit semt pazarı projemizi hayata geçireceğiz”


Bu sene yapımını planladığımız üç adet park projemiz var. Bir tanesi kısa süre önce yapımına başladığımız Menderes mahallemizdeki Kanal Boyu Projemiz, bir tanesi bir önceki yönetim dönemizde alt yapısını hazırladığımız Mesire Alanı projemiz, birde Yavuz Selim Mahallemizde hayata geçireceğimiz park projemiz var. İnşallah önümüzdeki yaz sezonuna bu her üç parkımızı hazır duruma getireceğiz. 


Bununla birlikte seçim beyannamemizde her mahalleye birer semt pazarı projemiz var. İlk Semt Pazarı Projemizi Yavuz Selim Mahallemizde hayata geçireceğiz inşallah. İnşallah bugünler yapım ihalesine çıkacağız. Hedefimiz bu yıl içersinde bitirmek. 


“Kâhta’nın toplumsal birlikteliğe ihtiyacı var”


Halkımıza taahhüt ettiğimiz projelerimizi hayata geçirmek için yavaş yavaş yol kat etmeye başladık. Bu yolu kat ederken de hedefimiz halkımızın beklentisi ve ihtiyacı olan projeleri hayata geçirmek. Bizim her kesin ve her kesimin desteğine ihtiyacımız var. Kâhta’nın toplumsal birlikteliğe ihtiyacı var. Bu sebeple her kesi Kâhta’nın gelişimine ve kalkınmasına katkı sunmaya davet ediyoruz. Yola çıkarken ayrıştırmayacağız, kutuplaştırmayacağız, bölüştürmeyeceği dedik. Bu memleketin çocukları olarak Sayın Valimizle, Sayın Kaymakamımızla, Sayın Vekillerimiz, bürokratlarımızla ve tüm halkımızla birlikte ilçemize güzel hizmet kalkındırmanın, insanlarımızın refah düzeylerinin artırmanın gayreti ve çabası içerisinde olacağız."

 
“5 Vekilimiz ile görüşeceğim”


İnşallah meclis açıldığında Ankara’ya giderek Kâhta ile ilgili projelerimizi, düşüncelerimizi 5 vekilimiz ile paylaşacağız, desteklerini isteyeceğiz. Partilerin ayrı, düşüncelerin farklı olması ilimize ve ilçemize engel değildir. Onların beni ziyaret edip etmemesi o kadar önemli değil. Önemli olan halkımıza hizmettir, ilçemize hizmettir. Siyaset düşmanlık değildir. Siyasi söylemler kin ve nefrete dönüştürülmeden demokratik bir şekilde yapılan siyasi tartışmalar, siyasi münazaralar normaldir. Ayrıştırmak, kutuplaştırmak kimseye bir şey kazandırmamıştır. Gelecek hizmet kimden gelirse gelsin, kim yapmış ise yapsın takdir edilmesi gerekir. Bunun yapmakta boynumun borcudur.”diye konuştu. 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Turanlı;, Siyaset, Düşmanlık, Değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı