Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 13:48
 
TMOdan kuru üzüm üreticilerine destek geldi
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, kuru üzüm üreticilerine verilen destekle Türkiye üzümünün düşük fiyata satılmasına ve ekonominin güç kaybına uğramasına engel olduklarını ifade etti.
Ekonomi Haberi
TMOdan kuru üzüm üreticilerine destek geldi

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Kuru Üzüm Kurulu, ihracatçı firma temsilcileri, Türkiyenin çekirdeksiz kuru üzümün daha katma değerli ihracatı için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Altındişlinin katılımıyla video konferans toplantısıyla bir araya geldi.

Toplantıda pandemi sürecinin dış ticarete yansımalarının, ihracatı arttırmaya yönelik başlıkların ele alındığını ve ihracat istatistikleri görüşüldükten sonra önümüzdeki 2020-2021 sezonu değerlendirildiği belirtildi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Tarım ve gıda gibi sektörlerin stratejik bir öneme sahip olduğunu Covid-19 salgınından önce de zaten bilindiğini, küresel ölçekte yaşanan bu salgın ile iyice anlaşılmış olduğunu ifade etti.

Hastalıklara karşı sağlıklı kalmanın sırrı doğal gıda tüketmek olduğunu dile getiren Celep, pandemiyle birlikte insanların sağlıklı beslenmeye yöneldiğini ve buna paralel olarak sağlıklı gıdaya talep yükselişe geçtiğini söyledi.

Celep, Türkiyenin ihracatı nisan ayında yüzde 41 düştüğünü, kuru meyve sektöründe düşüş çok sınırlı kaldığını, kuru meyve ihracatı nisan ayında miktar bazında yüzde bir arttığını, değer bazında ise yüzde 12lik azalış gösterdiğini açıkladı.

Sürdürülebilir tarım ve ihracat modelinin önemine ve  üretilen ürünlerin yurt dışındaki alıcıların istediği kriterlere uygun şekilde üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Celep, "Üreticilerimiz üretim aşamasında gereken özeni ve ilgiyi gösterirlerse ihracatçılarda ürünümüzün hak ettiği değeri kazanmasına imkan sağlar. Dünya ekonomisinin zor günler geçirdiği pandemi sürecinde ihracatın büyük çoğunluğu tarım ürünlerinden sağlandı. Her geçen gün daha da artan tüketici bilinciyle birlikte gıda güvenliği ön plana çıkıyor. Üreticilerimizin yetiştiricilik aşamalarında kimyasal mücadeleyi en son tercih etmeleri çok önemli." dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) tarım piyasalarını yakından izlediğini ve gerekli tedbirleri aldığını değerlendiren Celep, sözlerine şu şekilde devam etti:

TMOnun önümüzdeki sezonda da çekirdeksiz kuru üzüm alımı yapacağını açıklaması sektör ve ekonomi açısından hayati önem arz ediyor. İncir ve kayısı destek alımlarını da sürdürmesi ülke ekonomisi ve üreticilere ciddi bir katma değer sağlayacak. TMOnun piyasaya müdahalesi Türk üzümünün düşük fiyata satılmasına ve ekonomimizin güç kaybına uğramasına engel oldu. Son 5 yılda kuru üzüm ihracatı yüzde 22 artarak 524 milyon dolara ulaştı. İlk 4 ayda ise kuru üzüm ihracatından elde edilen gelir 158 milyon dolar. Nisanda miktarda yüzde 10 değerde ise yüzde 2lik gelişimle 41 milyon dolarlık kuru üzüm ihracatı gerçekleştirildi.

Kuru üzümde ihracat sezonunun başladığı 1 Eylül 2019-9 Mayıs 2020 tarihleri arasında 186 bin ton üzüm ihraç ederek ülkeye 386 milyon dolar döviz kazandırıldığını belirten Celep, "Kuru üzüm ihracatının yüzde 85ini oluşturan 308 milyon dolarlık kısım Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşti. İlk sırayı 108 milyon dolarlık satışla İngiltere alırken, bu ülkeyi 48 milyon dolarla Almanya, 38 milyon dolarla Hollanda izledi. İtalyaya 29 milyon dolar, Fransaya da 24 milyon dolarlık kuru üzüm satışı yapıldı. 2019da çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında güzel bir seviye yakaladık. İhraç fiyatını ortalama tonda 2 bin 150 dolar seviyesine ulaştırıp, 524 milyon dolar döviz girdisi sağladık. Bu değer 2018de tonda bin 760 dolar, 2017de ise bin 560 dolar seviyelerindeydi. Ortalama ihraç fiyatımızdaki yüzde 22lik artış, hem bölgemiz hem de ülkemiz açısından çok önemli bir başarı." şeklinde konuştu.

Celep, üreticilere dijital platformlarda güncel gelişmeleri aktarmak ve bilgilendirmek için Ege Üniversitesi, Enstitüler ve Bakanlık ile birlikte çalışmalar yapılacağını, hazırlanan bilgilendirme broşürlerinin üretim bölgelerinde üreticilere, bitki koruma ürünü bayilerine ve ilgili paydaşlara ulaştırılacağı bilgisini de paylaştı.

Celep, son olarak şu sözlerine yer verdi:

"Tarım Bakanlığının salkım güvesiyle mücadelede başarılı şekilde kullanılan şaşırtma tekniği gibi biyoteknik mücadele yöntemlerine verdiği maddi desteğin devam edeceğini açıklaması bu yöntemin kullanımının artması ve yaygınlaştırılması açısından çok büyük önem taşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığımızın hayata geçirdiği yeni proje ve girişimler sayesinde hem bu süreçte hem de sonrasında üretim ve ihracatında dünya lideri olduğumuz çekirdeksiz kuru üzümün tüketimini artırmak için çalışmalarımız devam edecek." (İLKHA)

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: TMOdan, kuru, üzüm, üreticilerine, destek, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı