Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 20:05
 
MEB,TRT - EBA TV'nin yayın yapacağını duyurdu
Eğitim Haberi
MEB,TRT - EBA TV'nin yayın yapacağını duyurdu

EKO GAP HABER-Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimde kullanılacak TRT-EBA TV'nin yayın programını açıkladı. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimde kullanılacak TRT-EBA TV'nin yayın programını açıkladı.Bakanlık açıklamasına göre, 3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacak.

 

MEB, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 23-27 Mart tarihlerinde TRT ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden alacağı uzaktan eğitimle ilgili velilerin ve öğrencilerin merak ettiği soruların cevaplarını derledi. 
 

Uzaktan eğitim sürecine ilişkin 18 sorunun yanıtı şöyle:


1-  TRT- EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak?


Üç farklı kanal, HD (yüksek çözünürlüklü) ve SD (Standart çözünürlüklü) olmak üzere toplam altı kanaldan yayın yapılacak.

 

2- Hangi kanallar olacak?


TRT-EBA TV İlkokul, TRT-EBA TV Ortaokul ve TRT-EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacak.

 

3- TRT-EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?


Yayın akışlarına ‘eba.gov.tr’ anasayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecek. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecek.

 

4- Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacak?


Öğrenciler, TRT-EBA TV ve ‘eba.gov.tr’ üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edecekler. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecek.

 

5- TRT-EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?


Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde bir veya iki kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine ‘eba.gov.tr’ ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilecek. Ayrıca ‘eba.gov.tr’ üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

 

6- Dersi hangi öğretmenler anlatıyor?


MEB’in seçtiği, alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videolarıyla konuları anlatacak.

 

7- Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri neler?


HD Alış bilgileri: Alış frekansı:12.084 MHz Polarizasyon: Yatay (H) Sembol oranı: 13.750 FEC: 2/3 SD Alış bilgileri: Alış frekansı:11.916 MHz Polarizasyon: Dikey (V) Sembol oranı: 30.000 FEC: ¾

 

8- Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?


SD (Standart çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleriyle yayınlanıyor. TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT-EBA TV İlkokul SD 89’uncu kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul SD 90’ıncı kanaldan, TRT-EBA TV Lise SD 91’inci kanaldan izlenebilecek.

 

HD (yüksek çözünürlüklü): TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD, TRT-EBA TV Lise HD kanalları, TÜRKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleriyle yayınlanacak. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı televizyonlarda TRT-EBA TV İlkokul HD 86’ncı kanaldan, TRT-EBA TV Ortaokul HD 87’nci kanaldan, TRT-EBA TV Lise HD 88’inci kanaldan izlenebilecek.

 

9- TKGS (TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) olmayan cihazlarda SD kanal bulma nasıl yapılacak?


1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalını görecek. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TÜRKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD ve TRT-EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

 

10- TKGS olmayan cihazlarda HD kanal bulma nasıl yapılacak?


Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı televizyonlarda 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TÜRKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT-EBA TV İlkokul HD, TRT-EBA TV Ortaokul HD ve TRT-EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

11- SD uydu alıcım var, kanalları izleyebilecek miyim?

 

Evet, her üç kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

 

12- Farklı sınıflarda okuyan iki çocuğum var ama sadece bir tane televizyonum var. Çakışan yayınlar olduğunda ne yapacağım?


Yayınlar ilgili kanalda bir veya iki kez tekrar edecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecek. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde televizyonu takip edebileceğini planlayabilirsiniz. Ayrıca ‘eba.gov.tr’ üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

 

13- TV yayınlarında çocuğumun henüz hiç öğrenmediği bir konunun anlatımı olursa ya da çocuğumun kendi okulunda anlatılan konuyla arada kopukluk oluşursa ne yapabilirim?


Konu eksiği olan öğrenciler ‘eba.gov.tr’ üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir. Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecek. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacak.

 

14- TV yayınını izleyen çocuğumun öğretmenine soru sorma ihtiyacı olursa ne yapabilirim?


Öğrenciler, kendi ders öğretmenleriyle ‘eba.gov.tr’ üzerinden gruplarında yazışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilirler. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacak.

 

15- TÜRKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk (TÜRKSAT aboneleri) eğitim yayınlarını nasıl takip edebilir?


TÜRKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk TÜRKSAT Uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecek.

 

16- Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu üzerinden eğitim yayınları nasıl takip edilebilir?


Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat'ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecek.

 

17- D-Smart, Digiturk, Tivibu, Kablonet ve TV  gibi platformlardan izlemek için kanal ekleme işlemi yapmama gerek var mı?


Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

 

18- Uydu alıcımda bu frekans var ama yayınları izleyemiyorum ne yapmalıyım?


Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekiyor.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: MEB,TRT, -, EBA, TV'nin, yayın, yapacağını, duyurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı