Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 17:30
 
Başkan Çil; Ayasofya Camii 86 yıldır mahzun!
​Diyanet-Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, 86 yıl önce müzeye çevrilen Ayasofya Camiinin yeniden ibadete açılması ve asli fonksiyonu olan camiye çevrilmesi çağrısında bulundu.
Bölge Haberi
Başkan Çil; Ayasofya Camii 86 yıldır mahzun!

Ayasofyanın camiye çevrilmeden Müslümanların da Ayasofya gibi mahzun olacağını dile getiren Diyanet-Sen Adıyaman Şube Başkanı Emin Çil, Müslümanların, Ayasofya Camiinin müze olmasını sindiremediklerine dikkat çekti.

Ayasofyanın 1934 yılında müzeye çevrildiğini ve bir an önce camiye çevrilmesi çağrısında bulunan Çil, "1930 yılında tamirat gerekçesiyle ibadete kapatılan, 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 Sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilen ve bir yıl sonra da ziyarete açılan Ayasofya Camii, o gün bu gündür tam 86 yıldır mahzun. Onunla birlikte tüm Müslümanlar mahzun ve Ayasofya tekrar camiye çevrilene kadar da mahzun olmaya devam edecekler. Fethin sembolü olarak Ayasofyayı camiye çeviren Sultan Fâtih Ayasofyayı vakıf olarak milletine emanet etmiştir. Bu nedenledir ki Ayasofyanın müzeye çevrilmesini bu millet içine sindirememiştir. Emanete sahip çıkamadığı için hüzünlüdür. Bu millet Ayasofyanın bugünkü durumunu asla hazmedemiyor." ifadelerini kullandı.

"Ayasofya şiirlere konu olmuştur"

Çil, yaptığı açıklamanın devamında, "Bu yüzdendir ki Ayasofya hasretini anlatan yüzlerce şiirler, yazılar kaleme alınmıştır. Arif Nihat Asyadan, Necip Fazıla, Ali Ulvi Kurucudan, Osman Yüksele şairlerimiz bu hasreti anlatmıştır. İşte bu hasreti en güzel anlatan şiirlerden birisi de Âdem Armağanın aşağıdaki şiiridir:

Ayasofya Mahzun

Ayasofya seni, gözyaşıyla yazıyorum!

Minarenden ezan sesini duyamıyorum,

Fatihin yadigarısın seni özlüyorum,

Mahzun Ayasofya! Seni bu hale kim koydu?

Tekbir, tehlil, tesbih sesleri duyulmaz oldu,

Bir zamanlar için, namaz kılanlarla doldu,

Ezanların sustu, çehren üzüntüden soldu,

Mahzun Ayasofya! Seni bu hale kim koydu?

Batının kilidi var! kapısı açılmıyor!

Mihrabından Kuran sesi niçin duyulmuyor?

Kürsün ve minberinden nasihat verilmiyor,

Mahzun Ayasofya! Seni bu hâle kim koydu?

Açılman için Fatihi mi bekleyeceğiz?

Müslüman liderle camiye çevireceğiz,

Ezan sesiyle de fezayı inleteceğiz!

Mahzun Ayasofya! Seni bu hâle kim koydu?

Fatihin askerleri cesur, düşmanı boğdu,

Kul Armağan diyor ki; Hakda batılı koğdu,

Hamdolsun ki ülkemde, sönmeyen güneş doğdu,

Mahzun Ayasofya! Seni bu hâle kim koydu?

"Verilen sözler yerine getirilmelidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Ayasofyayı ibadete açacakları konusunda söz verdiğini hatırlatan Çil, "Ayasofyanın ibadete açılmasını istememiz elbette cami ihtiyacından değildir. İstanbulu fetheden şanlı Sultana, onun kahraman askerlerine vefa borcumuzun gereğidir. Peygamber Efendimiz olan hürmetimizin gereğidir.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl seçim döneminde Ayasofyayı cami ismi ile müsemma haline getiririz. Seçimlerden sonra Ayasofyayı aslına rücu ettiririz. şeklinde konuşmuştu. Yıllardır Ayasofyanın ibadete açılmasının hasretini çeken bu millet, sizlerden verdiğiniz sözleri yerine getirmenizi Bayram ile birlikte Ayasofyanın ibadete açılma müjdesini beklemektedir. Ayasofyanın ibadete açılma zamanı gelmiştir. Ayasofya, bu milletin izzeti, şerefi, onur ve haysiyetidir. Daha fazla uzatmadan bu müjdeyi sizlerden bekliyoruz." (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Çil;, Ayasofya, Camii, 86, yıldır, mahzun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı