Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 23:30
 
Bakan Pekcan;Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatının önü açıldı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde, Türkiyeden Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını duyurdu.
Gündem Haberi
Bakan Pekcan;Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatının önü açıldı

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile Türkiyeden Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listelerinin duyurulduğunu belirten Pekcan, “Bu kapsamda sektörümüzün önde gelen 54 firması Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecektir. Yaklaşık 6 milyar dolar ile dünyanın en önemli süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin pazarının Türk ihracatçılarımıza açılması memnuniyet vericidir. İhracatçılarımıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı. 

Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’te Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt ürünlerinin veteriner ve sağlık şartları konusunda protokol imzalanmış, 2018de Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiyeye gelerek işletmeleri yerinde ziyaret etmişti. (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Pekcan;Çin’e, süt, ve, süt, ürünleri, ihracatının, önü, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı