Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 11:00
 
587 HES ile ekonomiye 233 milyar katkı sağlandı
​Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu 587 adet Hidroelektrik Santralinden (HES) 233 milyar liralık üretimin gerçekleştirildiği bilgisini verdi.
Ekonomi Haberi
 587 HES ile ekonomiye 233 milyar katkı sağlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiyede hidroelektrik enerjinin, elektriğin sigortası olduğunu belirtti.

Tamamlanan HES projeleriyle ilgili bilgi veren Pakdemirli, "Bu alanda son 18 yılda Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüz büyük işlerin altına imza attı. Özel sektöründe bu alanda yatırım yapmasına imkân sağlanmasıyla birlikte DSİ ve özel sektör, ülkemizde 18 yılda 587 adet HES projesini tamamlayarak hizmete almıştır." dedi.

Bakan Pakdemirli, "Hizmete alınan 587 adet HES ile üretilen 895 milyar kWh elektrik ile ülke ekonomisine bugüne kadar 233 milyar liralık katkı sağlandı. Üretim potansiyelimiz ise 44 Milyar kWhden 102,1 Milyar kWhye yükselmiştir. Enerji bağımlılığını azaltmak için yerli kaynakları hızla devreye alıyoruz. Su kaynakları bakımından söz konusu avantajlara sahip ülkemiz, bu kaynakların değerlendirilmesi noktasında ne yazık ki henüz ulaşılması gereken düzeyde değil. Ancak biz bu kaynağı etkin bir şekilde kullanmakta kararlıyız. Hizmete alınan son 18 yıldaki 587 HESin yıllık ortalama enerji üretim potansiyeli 57,1 milyar kWh ve bu tesislerden bugüne kadar 895 milyar kWh elektrik üretildi." ifadelerini kullandı.

Hızla artan enerji talebinin yerinde, zamanında, temiz ve yenilenebilir olarak karşılanmasını sağlama açısından HESlerin çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli "Bütün dünyada, Amerikadan Kanadaya, Finlandiyadan Japonyaya kadar birçok ülke, hidroelektrik enerji potansiyelini yüzde 80 hatta yüzde 100e kadar artırmıştır. Dolayısıyla bu alandaki çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz" diye konuştu. (İLKHA)  

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: , 587, HES, ile, ekonomiye, 233, milyar, katkı, sağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı